Jak si ušít spodní prádlo? Návod + video.
Ať jste zkušená nebo začínající švadlenka, v tomto článku zjistíte, že ušít si vlastní slušivé spodní prádlo není až taková věda. Povím vám vše, co vím o šití tohoto typu oblečení a ukážu, kde v našem e-shopu Gaťátka-galanterie hledat všechno to, co budete potřebovat. Tak vzhůru k šicím strojům!
Z čeho si ušít spodní prádlo?
Kalhotky, boxerky nebo trenýrky jsou základem šatníku každého z nás. Jelikož je nosíme na velmi choulostivých místech, musíme pečlivě vybírat materiály a dbát na kvalitní zpracování.
Jaké materiály jsou tedy vhodné k ušití spodního prádla? Hlavně ty přírodní! Mezi nimi lze doporučit tyto:
1. Bavlna
Bavlna je nejoblíbenější a nejvhodnější materiál pro tento typ oblečení. Je to přírodní materiál, který pochází z rostliny bavlník a pěstuje se bez použití škodlivých chemikálií. Bavlněná látka je jemná a na omak velmi příjemná, navíc dokáže pojmout velké množství vlhkosti.
Já doporučuji bavlněný úplet v gramáži 200 - 210 g. Tento materiál je ideální nejen na spodní prádlo, ale i pyžama a trička.
2. Bambus
Dalším přírodním materiálem je bambus, jehož vlákno je přirozeně antibakteriální, protiplísňové a antistatické (přítomnost bambusového vlákna v látce dokáže zničit až 70 % nežádoucích bakterií). Tkanina působí na dotek chladivě, ale zároveň dokáže udržet teplo - má termoregulační schopnost. Bambusové vlákno absorbuje až 4x více vlhkosti než vlákno bavlněné a dokonale tak odvádí přebytečnou vlhkost a pot. Tento materiál je vysoce prodyšný a díky své jemnosti a hladkosti vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou.
U nás najdete bambusový úplet, materiál s příměsí elastanu v nižší gramáži.
Kromě základního materiálu budete potřebovat k ušití spodního prádla ještě pár dalších věciček:
Pruženky - gumy
- Pruženky do boxerek - tyto pruženky jsou funkční, ale zároveň velmi estetické. Nechávám pro vás vyrábět velmi kvalitní a tuzemské tkané pruženky. V nabídce tak neustále přibývají nové barvy i vzory.
- Pruženky ozdobné - protože kladu důraz na kvalitu, je 90 % pruženek vyráběných v Česku. Můžete si tak vybrat kvalitní produkt v různých šířkách, barvách i designech.
TIP: Začínáte šít? Pokud jste spodní prádlo ještě nikdy nešili, doporučuji si vše zkusit na kousku látky. Každá pruženka pruží jinak, každá látka se chová jinak a každý stroj šije jinak. Však to znáte, dvakrát měř, jednou řež.
- Pruženky na lemování - můžete si vybrat z pruženek ozdobných i půlených lemovacích.
- Prádlové pruženky - některé využijete do tunýlku (pruženka se šňůrkou, galonová prošívací pruženka, pruženka 21 mm, 25 mm), některé se dají použít do pasu kalhotek nebo na lemování podprsenek.
Krajky
- Krajky jsou nedílnou součástí atraktivního, sexy spodního prádla. Nabízíme je v mnoha šířích i barvách.
Čím si ušít spodní prádlo?
Šicí stroje
Pokud nejste fanynka ručního šití, bude se vám hodit šicí stroj. Ale nebojte, bude vám stačit úplně obyčejný rovnosteh. První steh, který na spodní prádlo potřebujete, je steh rovný - tím šiji místa, kde mě úplně netíží pružnost, ale zároveň potřebuji, aby byla pevná. Jedná se o klínek a sešití boků. Ale pak jsou tu místa, kde je nutné, aby oblečení pružilo - tím jsou místa okolo stehen a pas. Na tato místa používám obyčejný cikcak nebo tříkroký pružný cikcak. Pokud máte overlock nebo coverlock, můžete použít tyto stroje.
Střihy
Střih si můžete nakreslit sama nebo si koupit již hotový. V tom prvním případě postupujte tak, že si vezmete oblíbené prádlo, rozpáráte ho a obkreslíte. Druhou možností je zakoupení střihu od oblíbeného návrháře, návrhářky (Caramilla, Fazonetka, Prošikulky, Shape pattern..) v PDF podobě nebo v tištěné podobě.
Šicí nitě
K ušití spodního prádla vám budou stačit šicí nitě Unipoly 120, které jsou mnohostranně použitelné v konfekčním průmyslu. Jsou vyráběny v mnoha odstínech a návinech. Máte-li coverlock nebo overlock, můžete použít Polytex 90. Je to univerzálně použitelná texturovaná šicí nit, dává se do spodních chapačů a je vhodná na veškeré úkony při šití pletenin, prádla, plavek, elastických výrobků, kapes a sportovního ošacení.
Jehly
Ze sortimentu jehel doporučuji (do běžných šicích strojů) jehly 75/11. Můžete využít i dvojjehlu, kde máme dvě šíře rozestupu jehel - 2 mm a 4 mm. U dvojjehly nezapomeňte správně nastavit stroj, aby se vám z rubu dělal krásný cikcak. Inspirujte se třeba v tomto videu: Šití dvojjehlou - YouTube.
Šití spodního prádla se zdá být těžké, ale není tomu tak. Jen je to trochu méně probádaná oblast. Věřím, že vám tento článek dodal odvahu i inspiraci a co nejdříve si tuto šicí výzvu vyzkoušíte. Na našem eshopu Gaťátka-galanterie najdete nekonečný sortiment veškerých potřeb a materiálů k šití. A co víc - rady, tipy a přátelský přístup :)
Přeji vám, ať vám jde šití hezky od ruky a budu ráda, když se výsledkem pochlubíte v naší společné skupince na Facebooku.
Na závěr trošku inspirace: